Časopis FSP
FÓRUM sociální politiky je odborný recenzovaný časopis vydávaný RILSA. Radou pro výzkum, vývoj a inovace je zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR. Indexován je také v databázi ERIH PLUS (European Reference Index for the Humanities and Social Sciences). Časopis je dostupný v elektronické knihovně CEEOL (Central and Eastern European Online Library) – platformě globálně zpřístupňující společenskovědní a humanitněvědní publikace ze střední, východní a jihovýchodní Evropy.
Časopis FÓRUM sociální politiky
Vydavatel: RILSA, Dělnická 213/12, 170 00 Praha 7
Vychází: 4x ročně, první číslo vyšlo v srpnu 2007
Rozsah: 32–52 stran, tisk černobílý
Formát: A4
Evidenční údaje: MK ČR E 17566
ISSN 1802-5854 print
ISSN 1803-7488 online
Časopis je členěn na dvě části. První část tvoří rubrika Recenzované stati, studie, úvahy a analýzy, kam jsou zařazovány příspěvky podléhající recenznímu řízení. O zařazení příspěvků do této rubriky rozhoduje redakční rada. Druhá část obsahuje příspěvky, které recenznímu řízení nepodléhají a jsou zařazovány do následujících rubrik (počet může být podle potřeby rozšířen):
- Z Evropské unie (novinky z EU i jednotlivých států EU)
- Projekty podporované EU
- Statistiky a analýzy (okomentované oficiální statistiky)
- Poznatky z praxe
- Zajímavosti ze zahraničního tisku
Informační servis čtenářům je členěn do následujících podrubrik:
- Recenze (recenze zajímavých publikací)
- Z domácího tisku
- Ze zahraničního tisku
- Novinky z knihovního fondu
Časopis je vydáván v režimu otevřeného přístupu (Open Access).
Články procházejí nezávislým recenzním řízením.
Obsahové zaměření
Časopis se prioritně zaměřuje na sociální problematiku v nejširším vymezení, tj. zejména na sociální politiku, sociální služby, systém státní sociální podpory, systém hmotné nouze, posudkovou službu, zdravotní postižení, rodinu, sociálně-právní ochranu dětí, rovné příležitosti, pojistné systémy, důchodové pojištění, nemocenské pojištění, úrazové pojištění, příjmovou politiku, zaměstnanost, politiku zaměstnanosti, služby zaměstnanosti, trh práce, zahraniční zaměstnanost, činnost úřadů práce, mzdovou politiku, mzdové a platové systémy, bezpečnost práce a pracovní prostředí, migraci, integraci cizinců, mezinárodní spolupráci v oblasti sociálního zabezpečení, sociální dialog a kolektivní vyjednávání, pracovní podmínky, organizaci práce, legislativu upravující všechny tyto oblasti, zejména pak pracovněprávní, a na další příbuzná témata.