RILSA na Fóru rodinné politiky 2025
Ve dnech 11. – 12. června se v Ostravě konal 8. ročník odborné konference Ministerstva práce a sociálních věcí „Fórum rodinné politiky“. Hlavní pozornost byla věnována možnostem řešení problému nízké porodnosti a ekonomické situaci českých rodin. Intenzivně se debatovalo také o zlepšení přístupu ke kvalitním zdravotním službám a o podpoře duševního zdraví mladých lidí a dlouhodobé péče.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí (RILSA) měl – jako již tradičně – na Fóru rodinné politiky silné zastoupení. Socioložka Jana Paloncyová, vedoucí výzkumného oddělení rodinné politiky v RILSA, byla moderátorkou diskusního panelu Motivy a bariéry rodičovství – jaká opatření rodinné politiky jsou skutečně efektivní?
Se zúčastněnými hosty debatovala hlavně o „měkkých“ faktorech ovlivňujících rodičovské plány mladých lidí. Panelisté a panelistky se shodli na tom, že na poklesu porodnosti, se kterým bojují všechny vyspělé státy světa, se významnou měrou podílí změna vnímání rodičovství od povinnosti k volbě. Zároveň zdůraznili potřebu posilování prorodinného klimatu ve společnosti, dotkli se také kvality partnerských vztahů a proměny pohledu na dělbu rolí v rodině.
Z diskuse vyplynulo, že při plánování rodiny je klíčová i podpora a dostupnost služeb pro rodiny s dětmi: „Velmi mne těší, že do panelu přijali pozvání hosté z různých oblastí a že se zapojili i ti, kterých se bude rozhodování o rodičovství v blízké budoucnosti týkat, tedy zástupci mladé generace. Téma rodičovství a zakládání rodiny neberou na lehkou váhu a oproti starším ročníkům více zvažují potřebné podmínky“, shrnula výstupy panelu moderátorka Jana Paloncyová.
Analýza faktorů ovlivňujících reprodukční plány je hlavní náplní aktuálně řešeného projektu RILSA Zpráva o rodině 2026. Připojujeme rovněž odkaz k plnému znění publikace RILSA Bezdětní a postoje k rodičovství.
Socioložka Lucie Vidovićová, vedoucí výzkumného oddělení sociální politiky a sociální práce v RILSA, byla na letošním Fóru rodinné politiky panelistkou bloku Začlenění problematiky stárnutí do všech politik na všech úrovních. Představila zde proces národní konzultace budoucího programu politiky stárnutí, který RILSA společně s MPSV vede v rámci svého projektu Datová podpora tvorby a monitoringu seniorské politiky zejména s ohledem na dynamické společenské změny a energokrizi.
Jedná se o zatím unikátní iniciativu sběru klíčových opatření ze strany odborné i laické veřejnosti, neziskového sektoru a dalších aktérů, jejíž výsledky se propíší do vzniku nového strategického dokumentu pro přípravu na stárnutí jako jednoho z megatrendů 21. století. Nejedná se přitom pouze o národní politiku, neboť výsledky národní konzultace jsou přenášeny i do pracovní skupiny SWGA UNECE, která garantuje strategické politické dokumenty na globální úrovni.
Druhým tématem v rámci diskusí daného bloku Fóra rodinné politiky byly i výsledky projektu RILSA FEANCI, jež upozorňují na problematiku špatného zacházení, zanedbávání a týrání seniorů, které se děje nejen v domácím prostředí, ale i v institucionální péči. Nové výsledky, jež RILSA postupně zveřejňuje, ukazují mimo jiné to, že je nezbytné začít nově podporovat spolupráci mezi rodinami klientů a profesionálními pečujícími např. v domovech pro seniory.
Socioložka a psychoterapeutka z RILSA Leona Hozová se ostravského Fóra rodinné politiky aktivně zúčastnila coby panelistka bloku Nové trendy v osvojení a služby osvojitelům. Diskutovala zde o potřebách osvojených dětí a osvojitelů, a to i na základě poznatků vzešlých z projektu RILSA Naplňování potřeb osvojených dětí a osvojitelů (2022–2024). Dále zde v plné verzi nabízíme tematicky související odborný článek výzkumnic z RILSA Leony Hozové a Naděždy Křečkové Tůmové Postadopční podpora: efektivní strategie pro zajištění stability adoptivních rodin.
Zájemcům poskytujeme i powerpointovou prezentaci od stejné autorské dvojice z RILSA Naplňování potřeb osvojených dětí a osvojitelů. V závěru prezentace se ohlašuje, že letos v září těmto socioložkám vyjde v nakladatelství Wolters Kluwer monografie Cesta k nové rodině: Proces osvojení v České republice.
Webové stránky 8. ročníku konference Fórum rodinné politiky, mj. s jejím programem, jsou dostupné zde.