Industriální vztahy a jejich reakce na nové formy zaměstnávání
Cílem projektu je zmapovat využívání nových forem zaměstnávání v České republice a komparovat výsledky s ostatními zúčastněnými státy (Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko, Polsko a Makedonie). Projekt vychází z nových forem zaměstnávání, tak jak je definuje European Foundation for Improvement of Living and Working Conditions. Jedná se především o sdílení zaměstnanců, sdílení pracovního místa, dočasné řízení, příležitostnou práci, mobilní práci atd. Protože prakticky neexistují statistiky, které by sledovaly nové formy zaměstnávání a jejich využívání, součástí projektu je i vlastní terénní šetření. V rámci projektu se uskutečnila fokusní skupina se zaměstnanci pracujícími v nových formách zaměstnávání a 15 řízených rozhovorů se zaměstnavateli, personálními agenturami a odborníky, kteří se novými formami zaměstnávání zabývají. Výstupem je analýza využívání nových forem zaměstnávání v České republice, na kterou bude navazovat komparativní studie porovnávající výsledky zjištěné v ostatních zúčastněných zemích. V rámci projektu současně vznikla příručka pro zaměstnavatele i zaměstnance, která umožní oběma stranám se v problematice lépe orientovat.
- Spot shrnující výsledky projektu
- Nové formy zaměstnávání – příručka pro zaměstnance
- New Forms of Employment (A comparative report) ALEXANDRU, Violeta – JOHARI, Alexandra – MORARU, Adrian. The new forms of employment. A comparative report. Bucharest: Institutul pentru Politici Publice Bucuresti, 2019. 199 s.
Články publikované na základě tiskové konference ze 17. 7. 2019:
- CECHL, Pavel. Vznikly nové pracovní úvazky. Může to vést k problémům. Deník.cz, 18. 7. 2019. Dostupné zde.
- CERQUEIROVÁ, Andrea. Nové formy zaměstnávání se hojně využívají. Náš region, 25. 7. 2019. Dostupné zde.
- CERQUEIROVÁ, Andrea. Nové formy zaměstnávání mají svá úskalí. Odbory nepodceňují přípravu na změny. Sondyrevue, 08/2019, str. 23.
- ČTK. Zkušenost s prací na dálku či z domova má 16 procent Čechů, ukazuje studie o nových formách zaměstnávání. Hospodářské noviny, 17. 7. 2019. Dostupné zde.
- Eurozprávy.cz. Práce na dálku? Nové formy zaměstnávání jsou v ČR risk, můžete na ně doplatit. Eurozprávy.cz, 17. 7. 2019. Dostupné zde.
- KRAUSOVÁ, Kateřina. Zkušenost s prací na dálku má 16 % zaměstnaných v ČR. ČTK České noviny, 17. 7. 2019. Dostupné zde.
- KUCHYŇOVÁ, Zdeňka. Nové formy práce zavádějí spíše menší firmy. Radio Praha, 15. 3. 2019. Dostupné zde.
- PISINGEROVÁ, Barbora. Práce v České republice se mění: Jaké jsou nové formy zaměstnávání? Frekvence 1, 17. 7. 2019. Dostupné zde.
- Právo. Nové formy zaměstnávání mění trh práce. Právo, 14. 8. 2019, str. 15
- ŘEZNÍČKOVÁ, Aneta. Home office nebo sdílená místa. Trh práce se mění a nabízí větší volnost. iDNES.cz, 24. 7. 2019. Dostupné zde.
- SOCIÁLNÍ DIALOG. Zkušenost s prací na dálku či z domova má 16 procent Čechů, ukazuje studie o nových formách zaměstnávání. www.Socialnidialog.cz, 18. 7. 2019. Dostupné zde.
- Interview se Soňou Veverkovou. Český rohlas Plus – pořad Den v 60 minutach od 21.10 (interview začíná kolem 21.19 min). Dostupné zde.
Datový archiv – primární data:
Dotazník – Industriální vztahy
Technická zpráva z výzkumu „Industriální vztahy a jejich reakce na nové formy zaměstnávání v ČR“
data (ve formátu SPSS) jsou k dispozici na vyžádání – vedoucí výzkumného týmu trhu práce