Výzkumnice z RILSA k poklesu porodnosti v ČR
V posledních týdnech v České republice probíhá další vlna diskusí o poklesu porodnosti a společenských a ekonomických dopadech tohoto trendu. Mezi odbornými respondenty/-kami se k této problematice v masmédiích vyjadřují i expertky z Výzkumného institutu práce a sociálních věcí (RILSA).
Deník se zmíněnými tématy zabýval v souvislosti s poklesem počtu umělých přerušení těhotenství. O obecnější komentář k demografickým trendům redakce požádala socioložku Janu Paloncyovou, vedoucí výzkumného oddělení Rodinná politika v RILSA. J. Paloncyová poukázala jednak na to, že nízká porodnost je v posledních letech problémem většího počtu evropských zemí, jednak na to, že klesající počty narozených dětí v budoucnu povedou k úbytku osob v ekonomicky aktivním věku a prohloubí stárnutí populace.
Internetový deník Aktuálně.cz, taktéž jedno z nejčtenějších domácích masmédií, požádal o vyjádření k dané problematice hned několik expertek z RILSA. Zjištění výzkumu Masarykovy univerzity Současná česká rodina, že pouze 29 % bezdětných respondentů ve věku 18 až 39 let by v budoucnu chtělo mít dítě, komentovaly socioložky Naděžda Křečková Tůmová, Kamila Svobodová a Lucie Vidovićová z RILSA uvedením těchto možných vysvětlení: potřeba seberealizace (zájmy, vzdělávání, získávání pracovních zkušeností), nezávislosti a svobody, dále též životní nestabilita: „’Ženy nechtějí rodit děti při nedostatečném životním standardu, nepotřebují mít víc dětí jako zajištění na stáří nebo je mít jako zdroj životního programu’“ (výrok Lucie Vidovićové poukazující na komplexní zdroje oněch demografických změn).
Zájemcům o další sociologická fakta a interpretace týkající se situace a trendů českých rodin doporučujeme Zprávu o rodině 2023 a nedávno vydanou odbornou monografii RILSA Nízkopříjmové rodiny s dětmi.