Důvody a kontext úspěchu či selhání v životní trajektorii osob bez domova ve vztahu k řešení jejich situace v bydlení
Kvantitativní šetření RILSA z roku 2019 potvrdila, že většina osob bez domova se v bytové nouzi nachází dlouhodobě a navzdory využívání specifických služeb sociální pomoci se do bezdomovectví propadá opakovaně. Tento projekt si proto klade za cíl tyto statistické poznatky rozšířit o porozumění alchymii úspěšné reintegrace, a to primárně prostřednictvím analýzy osobních zkušenosti 10 až 15 úspěšně reintegrovaných osob. Předpokládána je realizace individuálních rozhovorů s osobami, které mají osobní zkušenost s bezdomovectvím / bytovou nouzí, avšak v současnosti mají již nejméně 2 roky stabilní bydlení, které si jsou schopny udržet bez průběžné aktivní pomoci sociálních pracovníků. Tyto rozhovory budou doplněny o dalších 10 až 15 rozhovorů s osobami, které se s bezdomovectvím stále potýkají. Tito respondenti a jejich příběhy budou sloužit jako jakási „kontrolní skupina“, která pomůže porozumět tomu, nakolik je „úspěšná reintegrace“ důsledkem individuálních osobnostních charakteristik jednotlivce a nakolik je důsledkem kvality, specifičnosti a intenzity vnější (sociální) pomoci. V každé ze dvou výše zmíněných skupin respondentů bude minimálně 5 žen (ne však více než 7).
Respondenti budou identifikování za pomoci pracovníků sociálních odborů a neziskových organizacích z různých částí České republiky. Důraz bude kladen na rozmanitost, tedy aby jednotliví respondenti pocházeli z různých regionů a z různých měst. Preferováni budou respondenti s intenzivnější / delší zkušeností s bytovou nouzí.
Cílem zamýšlené analýzy těchto individuálních rozhovorů je identifikace momentů v minulosti respondentů, které ve výsledku vedly k úspěšnému řešení jejich situace v bydlení či naopak k selhání v tomto řešení. Pokud byla dané osobě někdy poskytnuta podpora formou sociální práce, bude sledováno, co bylo příčinou toho, že k řešení bytové nouze tato podpora pomohla či naopak nepomohla. Při analýze získaných rozhovorů budou identifikovány všechny typy sociální pomoci, které respondenti v průběhu svého bezdomovectví, cesty z něj a následném reintegračním procesu obdržely. Následně bude popsána jejich úloha a význam (jejich silné a slabé stránky) na cestě daného člověka z bezdomovectví.