Výzkumníci/-e z RILSA na konferenci o kolektivním vyjednávání
Pět členů/-ek výzkumného oddělení RILSA Veřejná politika a správa se zúčastnilo VI. ročníku konference „Kolektivní vyjednávání s odbory, sociální dialog – aneb potřebujeme ještě v 21. století odbory?“, pořádané vzdělávací agenturou 1. VOX s. r. o. Akce se konala 17. října 2024 v prostorách společnosti Nexen Tire Europe.
Konference byla určena zejména těm, kdo se podílejí na kolektivním vyjednávání, tedy především personalistům, vedoucím zaměstnancům a zástupcům odborových organizací.
Příspěvky expertů/-ek z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA) se zabývaly především problematikou odborové organizovanosti, pohledem zaměstnanců na odbory a tím, jak v rámci podniků zjišťovat postoje zaměstnanců.
Soňa Veverková prezentovala příspěvek Jak to vidí samotní odboráři, v němž se věnovala pohledu představitelů odborových svazů na možnosti a bariéry růstu členské odborové základny. Jana Váňová si připravila informace o zahraničních praxích v kolektivním vyjednávání, a to s příklady zejména z Francie, Belgie a severských zemí.
Aleš Kroupa se v příspěvku Zaměstnanci a odbory zaměřil na pohled zaměstnanců na odbory a jejich činnost na pracovištích. Štěpánka Lehmann ve svém referátu Odborová organizovanost a názory nečlenů na odbory zhodnotila potenciál náboru nových členů z řad zaměstnanců, kteří se v odborech nesdružují.
V závěrečném bloku konference představila Renata Kyzlinková v příspěvku Audit podnikového klimatu a vztahový audit na pracovišti, jaké je možné očekávat výsledky? praktické nástroje využitelné při zjišťování informací od zaměstnanců.
Prezentované analýzy vycházejí zejména z poznatků získaných v rámci projektů RILSA Posílení kapacity odborových svazů v České republice a Podpora odborových organizací za účelem růstu míry pokrytí kolektivními smlouvami.
Podrobný program konference je dostupný zde.
K dispozici dáváme výše zmíněné prezentace výzkumných pracovníků/-ic RILSA.