Posílení kapacity odborových svazů v České republice
Cílem projektu je na základě výzkumu a s využitím zkušeností norského partnera vypracovat strategii pro stabilizaci a případné posílení členské základny odborů.
Na základě hloubkových rozhovorů a dotazníkového šetření budou identifikovány existující motivátory a bariéry pro vstup do odborů mezi neorganizovanými zaměstnanci a současně mezi stávajícími členy odborů. Předmětem výzkumu bude též zjištění postojů drobných podnikatelů k případnému organizování se v odborech. V tomto případě budou mapovány též motivátory a bariéry pro vstup na úrovni samotných podnikatelů včetně bariér legislativních a institucionálních.
Projekt se dále zaměří na odborovou organizovanost v sektoru kultury. Vzhledem ke specifičnosti odborových svazů a jejich členů v tomto sektoru budou za pomoci ankety zmapovány postoje k odborové organizovanosti mezi členy odborových svazů sdružených Konfederaci umění a kultury.
Na základě uvedených analýz budou vytvořeny materiály obsahující základní principy a postupy, jejichž uplatnění by mělo pomoci představitelům odborů postupně stabilizovat a případně posílit odborovou základnu.
Projekt je podpořen z Norského finančního mechanismu 2014–2021, z programu “Sociální dialog – důstojná práce”.
Výstupy
Závěrečná konference projektu. 30. dubna 2024
Možnosti kolektivního zastupování zájmů OSVČ. Renata Kyzlinková (RILSA)
How do trade unions recruit members? Experiences from Norway. Kristin Alsos & Johanne Stenseth Huseby (FAFO)
Jak to vidí odboráři. Soňa Veverková (RILSA)
Odbory a odborová organizovanost. Aleš Kroupa (RILSA)
Vztah nečlenů z řad zaměstnanců k odborům a odborové organizovanosti. Štěpánka Lehmann (RILSA)
OSVČ a kolektivní vyjednávání. Právní pohled a příklady z praxe, 2024.
Stručný průvodce rozvojem členské odborové základny, 2024.