Podpora odborových organizací za účelem růstu míry pokrytí kolektivními smlouvami
Projekt vychází z potřeby reagovat na jedno ze zásadních ustanovení evropské směrnice „Directive (EU) 2022/2041 on adequate minimum wages in the European Union“, které ukládá členským státům v případě, kdy je míra pokrytí kolektivními smlouvami nižší než 80 %, zajistit zákonem nebo po konzultaci se sociálními partnery příznivé podmínky pro sociální dialog a uzavírání, respektive rozšiřování kolektivních smluv a vypracovat akční plán na zvýšení pokrytí kolektivními smlouvami.
Projekt se zaměřuje na dva základní aspekty, které mohou pomoci zvýšit pokrytí kolektivními smlouvami.
První část projektu zanalyzuje situaci na evropské úrovni s akcentem na účinná opatření a strategie podporující růst členské odborové základny a zvyšování rozsahu pokrytí kolektivními smlouvami v pěti zemích EU. Snaha bude identifikovat nejen legislativní úpravy, ale zejména příklady dobré praxe různého charakteru s potenciálem přenositelnosti do českého systému sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání.
Druhá část projektu bude věnována bariérám vstupu nových členů do odborových organizací. Nízké pokrytí kolektivními smlouvami je ve státech s převažujícím decentralizovaným kolektivním vyjednáváním do značné míry způsobeno i klesající členskou základnou odborových organizací – na pracovišti, kde odbory neexistují či kde jsou odbory slabé, nemůže být uzavřena kolektivní smlouva. Současně bude předmětem analýz i postavení funkcionáře základní odborové organizace včetně bariér vedoucích k nezájmu o výkonu této funkce.
Z analýzy budou formulována doporučení pro Akční plán na podporu kolektivního vyjednávání. Bude se jednat zejména o změnu stávajícího financování odborové činnosti podle § 320a zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, které by se mohlo více zaměřit například na podporu náborových strategií na úrovni základních organizací nebo na podporu plné evidence kolektivních smluv pro potřeby jejich dalšího vyhodnocování aj.
Výsledky projektu pomohou se stanovením indikátorů pro potřeby Akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání, jehož přípravu ukládá členským státům EU směrnice Evropského parlamentu a Rady o přiměřených minimálních mzdách (Directive (EU) 2022/2041 on adequate minimum wages in the European Union).