Výzkum bezdomovecké populace v ČR s přihlédnutím k ekonomické aktivitě v závislosti na fázích životního cyklu
Cílem projektu je přinést souhrnné údaje o aktuálním stavu bezdomovecké populace v ČR a nastínit vývojové trendy bezdomovecké populace v ČR se zaměřením na jejich ekonomickou aktivitu. Zohledňován bude rovněž předpokládaný vývoj potřeb bezdomovecké populace z hlediska problematiky stárnutí a zdravotního stavu. Cílem tohoto rozboru bude navrhnout opatření, která budou na systémové a institucionální úrovni reflektovat potřeby bezdomovecké populace v ČR.
Analýza aktuálního stavu bezdomovecké populace v ČR je zacílena na kategorie osob „bez střechy a bez bytu“ dle mezinárodní typologie ETHOS. Konkrétně se jedná o kategorie: 1. osoby přežívající venku; 2. osoby v noclehárně; 3. osoby v azylových domech a obecních ubytovnách pro bezdomovce.
Součástí projektu je rozsáhlý sběr dat na celorepublikové úrovni. Sběr dat má několik fází:
1. sčítání osob bez domova: sčítání osob výše uvedených kategorií, a to jak v zařízeních poskytujících sociální služby pro osoby bez přístřeší (nízkoprahová centra, noclehárny, azylové domy), tak na území sčítacích okrsků se zaměřením na lokality obývané cílovou skupinou (termín sčítání: duben 2019);
2. doprovodný sběr dat z nemocnic, věznic a azylových domů;
3. výzkum populace osob bez domova: podrobnější kvantitativní šetření, které časově i věcně navazuje na Sčítání osob bez domova (sběr dat: květen 2019).
Ve druhé fázi projektu (2020–2021) je postup realizovaného sčítání detailně rozpracován do metodiky pro další, opakované využití v rámci resortu MPSV. Navíc je doplněn o navržený postup sečtení osob z kategorií bez bytu dle typologie ETHOS, které v roce 2019 nebyly součástí censu (obyvatelé komerčních ubytoven, uprchlických pobytových zařízení pro cizince, osoby před opuštěním ústavní péče pro děti a pěstounské péče). Dále je vyvíjena nová metodologie pro sčítání dalších dvou kategorií osob, které jsou zahrnuty v evropské typologii bezdomovectví a vyloučení z bydlení (ETHOS) – kategorie nejisté bydlení a nevyhovující bydlení. Obě metodiky navrhují procesy sběru dat a přesné definice cílových skupin sčítání, které jsou napojeny na specifické podmínky a možnosti sběru dat v českém prostředí.
Výstupy
Metodologie sčítání osob v nejistém a v nevyhovujícím bydlení.
Datový archiv
(primární data)
Osoby bez domova 2019:
Dotazník – Výzkum populace osob bez domova
Technická zpráva z kvantitativního výzkumu (červen 2019)
Data (ve formátu SPSS) jsou k dispozici na vyžádání: vedoucí oddělení Rodinná politika