RILSA na semináři vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny
Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny, uspořádala začátkem září setkání se zástupci významných institucí zabývajících se sběrem sociologických dat. Na semináři se probíralo, jak v rámci českého právního řádu a s přihlédnutím k citlivosti otázek etnicity sbírat anonymní data o romské menšině.
Jednu z odborných prezentací na semináři přednesla socioložka Ivana Šimíková z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA). Využila výsledky projektu RILSA ke sběru kvantitativních dat pro vyhodnocování situace Romů v české společnosti.
Ivana Šimíková představila Metodiku sběru dat o socioekonomické situaci romské populace v České republice. Zabývala se řadou specifik sběru dat v této velmi senzitivní oblasti a mimo jiné problematiku spojila se stanovisky a doporučeními Evropské komise proti rasismu a nesnášenlivosti (ECRI) a Evropského výboru pro sociální práva (ECSR) (jedná se o orgány Rady Evropy).
Výzkum RILSA v této oblasti je pro Českou republiku zcela unikátní. Čtyřletý projekt Vytvoření systému sběru kvantitativních dat pro vyhodnocování situace Romů v české společnosti realizoval RILSA za finanční podpory z Fondů EHP a Norska. Cílem výzkumu bylo překonat dlouhodobou absenci spolehlivých dat o socioekonomické situaci romské menšiny v České republice a navrhnout způsob, jak opakovaně získávat srovnatelná data a měřit změny v čase. Zájemce o danou problematiku odkazujeme na obsáhlou tiskovou zprávu k danému projektu RILSA.
Facebookový post vládní zmocněnkyně Lucie Fukové s fotografiemi a debatou ukazující citlivost dané problematiky je k dispozici zde.