Ohlasy výzkumů RILSA v médiích: o bezdětnosti, chudobě části rodin a o aktivním stárnutí
V nedávné době přilákaly pozornost novinářů například ty z výzkumů RILSA, které se zabývaly fenoménem bezdětnosti, finanční situací českých rodin nebo přístupy k seniorům. Jako vždy v takových případech přinášíme i odkazy na plné verze příslušných studií a na projekty Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA).
Heroine – časopis nesoucí motto „lifestylový magazín pro chytrou ženu“ – přinesl článek o společenských tlacích, jimž jsou vystaveny bezdětné ženy. Stať čerpá data mimo jiné ze Zprávy o rodině 2020 a uvádí, že před zhruba čtyřmi lety hodnotilo bezdětnost jako špatnou nebo velmi špatnou více než 60 % lidí.
Doplňujeme ze zatím nejnovější Zprávy o rodině (2023) – tyto studie zpracovává RILSA s dosud tříletou periodicitou od roku 2017 –, že na základě novějších dat se po 35. roce věku neustále zvyšuje podíl těch, kteří by si přáli dítě. Důvodem, proč jsou tito lidé bezdětní, je:
🔴 55 % nejistý partnerský vztah,
🔴 16 % zdravotní problémy,
🔴 14 % vyšší věk pro rodičovství.
4. dubna 2024 se konal veřejný seminář RILSA právě k výše zmíněné Zprávě o rodině 2023. Novinářky z iDNES.cz – jednoho z nejčtenějších českých zpravodajských serverů – zaujala problematika chudoby části českých rodin: „Na sociálních dávkách je zcela závislý každý šestý samoživitel nebo samoživitelka. Ovšem stejný podíl, tedy zhruba 15 procent úplných rodin, dávky pobírá také. Rodiny přitom pomoc státu považují za nedostatečnou. Vyplývá to z rozsáhlé Zprávy o rodině, kterou tento týden představily odbornice z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA)“.
Seznam Zprávy, taktéž jedno z nejčtenějších českých internetových médií, přinesl článek o aktivním stárnutí. Cituje i socioložku Lucii Vidovićovou z RILSA a MUNI. Upozornila na stereotypy některých přístupů k fenoménu aktivních seniorů: „’Aktivní stárnutí jako koncept, ať už ho razí WHO nebo Evropská komise, nevidí venkov, nevidí venkovskou činorodost. Pečovat o slepice je také aktivní stárnutí. To se do definic nedává a obrázek toho, kdo je aktivní senior, toto opomíjí‘.“
Seniorům se RILSA věnuje například ve svém novém projektu Fenomén EAN (týrání, zneužívání a špatného zacházení se seniory) v kontextu sociálních služeb v ČR: inovace v detekci, prevenci a péči. Mezi výstupy projektu vedeného právě socioložkou Lucií Vidovićovou budou jak vědecké texty, tak praktické metodiky. Tematicky zahrnují například snahu o odhad společenských nákladů EAN, analýzu mediálního diskurzu nebo kvalitativní výzkum mezi poskytovateli sociálních služeb.