Lucie Vidovićová pro portál „Evropa v datech“ o osamělosti
„Evropa v datech“ je portál datové žurnalistiky, který se snaží vyhledávat a do srozumitelného jazyka grafů, interaktivních infografik, map atd. převádět různé statistiky, studie a datové soubory. V září se věnoval různým sociálním aspektům osamělosti. Jednou z odborných respondentek článku byla socioložka Lucie Vidovićová, vedoucí výzkumného oddělení sociální politiky a sociální práce v RILSA.
Portál datové žurnalistiky Evropa v datech citoval Lucii Vidovićovou ohledně interpretace zjištění, že podle průzkumů mezi mladými lidmi na unijní i české úrovni přibylo mezi lety 2018 a 2022 nejvíce těch, kteří mají pocit, že se nemohou na nikoho spolehnout. Na otázku, zda rozvoji pocitů osamělosti v Česku nahrává i fakt, že se dlouhodobě zvyšuje podíl jednočlenných domácností, L. Vidovićová odpověděla: „Samostatné bydlení je pro domácnost nákladnější. Rizikové je i časté spoléhání se na druhý příjem manžela, který drží velkou část starších žen nad hranicí chudoby. Ovdovění, a tím pádem vznik jednočlenné domácnosti, tak může být příslovečným propadlištěm“.
Současně ale uvedla, že rizika takových dopadů včetně osamělosti neplatí univerzálně: „Ani to, že žijete v jednočlenné domácnosti jako ovdovělá seniorka automaticky neznamená, že jste bez sociálních sítí a finanční a další podpory. Seniorka, která sice žije sama, ale je obklopena svými bývalými žáky a barvitým vnitřním světem, se může cítit méně sama než její vrstevnice v mnohočetné domácnosti žijící ve stísněných a nevyhovujících podmínkách, kde na ni nikdo nemá čas nebo o ni neprojevuje zájem, a jejíž samota je tak ještě více skličující“.
Lucie Vidovićová zároveň zdůraznila, že problematice osamělosti je třeba věnovat se nejen jako zdravotnímu problému, ale i jako součásti obecné podpory duševního zdraví v průběhu celého životního cyklu.
Celý článek portálu Evropa v datech je volně dostupný zde.