RILSA na Evropském festivalu filozofie
Evropský festival filozofie se od roku 2007 koná ve Velkém Meziříčí. Cílem je vrátit filozofii na místa jejího vzniku, tedy na veřejná prostranství, a rozvíjet tak i u široké veřejnosti hlubší porozumění světu.
Na letošním červnovém, již 18. ročníku Evropského festivalu filozofie, tentokrát zaměřeném na „přirozené a umělé“, přednesli své příspěvky také ekonomové Robin Maialeh a Jitka Špeciánová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA). Oba byli účastníky panelu věnovaného budoucnosti práce.
Robin Maialeh, ředitel RILSA, hovořil o tom, jak to, co vnímáme jako přirozené, si zároveň žádá civilizovat. To se týká nejen přirozenosti mezilidských interakcí, ale i trhu, který se v mnohém odvolává na přírodní zákonitosti. Částečným řešením, jak civilizovat přirozené, by mohly být redistribuční politiky.
Jitka Špeciánová, výzkumná pracovnice oddělení trhu práce RILSA a odborná asistentka VŠE v Praze, hovořila o dopadech technologického pokroku, a zejména umělé inteligence, na trh práce. Ve své přednášce nastínila optimističtější verzi vývoje pracovního trhu opřenou především o schopnost lidstva inovovat a přizpůsobovat se novým podmínkám. Třetím panelistou festivalového bloku Budoucnost práce byl Ivo Bystřičan, režisér dokumentárních filmů (např. i série Industrie o průmyslových dějinách českých zemí), ale rovněž vystudovaný sociolog, který dříve působil i na Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. Moderace se ujal filozof Michael Hauser, který je mimo jiné členem Vědecké rady RILSA.