Ekonom Robert Jahoda pro ČT o snížení valorizace penzí
Jedním z nejostřeji sledovaných současných vnitropolitických témat je dnešní nález Ústavního soudu ve věci loňského snížení mimořádné valorizace penzí. Rozhodnutím vlády přišel průměrný český důchodce o zhruba tisícikorunu měsíčně.
Mezi experty, kteří jsou masmédii dotazováni k dané problematice, je i ekonom Robert Jahoda působící na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity a ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí (RILSA).
V pořadu České televize Studio ČT24 byl R. Jahoda k ekonomickým souvislostem dané problematiky dotazován dnes dopoledne, tedy ještě před zveřejněním rozhodnutí Ústavního soudu. Redaktorku zajímalo nejdříve to, jak jsou na tom čeští důchodci co do svých příjmů a jaké jsou silné a slabé stránky českého důchodového systému. Robert Jahoda potvrdil nižší průměrný náhradový poměr, který zmínil jeho předřečník, sociolog Martin Potůček, současně ale dodal, že nastavení českých penzí zatím poměrně dobře chrání před příjmovou chudobou.
R. Jahoda se vyjádřil i k tomu, zda na podzim 2022 šlo předvídat výši inflace, která povede k nutnosti valorizovat penze v mimořádném termínu. Ekonom uvedl, že prolomení inflační bariéry 5 % šlo indikovat již na konci roku 2022, ale nešlo v té době říct, jaká bude výše inflace, tedy konkrétní číslo. Vlivem vládního Úsporného tarifu došlo k administrativnímu poklesu inflace a ministerstvo financí mohlo modelovat dopady po případném ukončení Úsporného tarifu. Ani podle alternativních modelů však nebylo možné připravit konkrétní mimořádnou valorizaci, zde bylo třeba počkat na oficiální sdělení Českého statistického úřadu.
Robert Jahoda v rozhovoru rovněž naznačil, že RILSA je dále připraven podpořit aplikovaný výzkum právě v oblasti důchodové politiky.
Rozhovor České televize s ekonomem Robertem Jahodou (v čase od cca 10:10).