Rozhovor se socioložkou Janou Paloncyovou z RILSA o českých rodinách
Týdeník Květy – jeden z nejčtenějších českých společenských týdeníků – přinesl 16. 11. 2023 velmi obsáhlý rozhovor s Janou Paloncyovou, vedoucí výzkumného oddělení rodinné politiky v RILSA.
Předmětem interview byly proměny českých rodin, důvody jejich rozpadu, sociální těžkosti i vlivy koronavirové pandemie. Socioložka Jana Paloncyová ve svých odpovědích vycházela mimo jiné z aktuálních zjištění projektu Zpráva o rodině, který od roku 2017 s tříletou periodicitou realizuje Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v. v. i., (RILSA) pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zpráva o rodině 2023 bude zveřejněna v lednu 2023.
Z odpovědí Jany Paloncyové pro Týdeník Květy vybíráme zejména ty pasáže, v nichž vyvracela některé značně rozšířené mýty.
Čeští rodiče a finanční soběstačnost
„Rodiny, které na tom nejsou finančně dobře, se vesměs snaží být do poslední chvíle soběstačné. Pomoc hledají u nejbližších, snaží se získat další zaměstnání…“
Míra zneužívání sociálních dávek v rodinné sféře
„Vždycky budou lidé, kteří systém nějakým způsobem zneužijí. Na druhou stranu si myslím, že je jich u nás pořád relativně málo, což se ukázalo třeba i během covidu. Češi naštěstí zas takoví zneužívači nejsou.“
Co hodně trápí české rodiče?
„Naše výzkumy se dotýkají i ekonomické situace a ukazuje se, že rodiče opravdu hodně pracují a naprosto nedostatkovou komoditou je čas strávený s dětmi.“
K obtížím vytvořet a udržet rodinu
„Ukazuje se, že naprosto největší problém pro mladé je dnes bytová otázka. Mít, kde bydlet. Když nemáte kde bydlet, jen těžko založíte rodinu.“
Důvody rozpadu rodin
„Jen málokomu se […] daří sladit čas na práci a rodinu, vždy jde o něco na úkor něčeho. Stejně tak se zapomíná na čas pro partnerství, což nakonec vede k rozchodům. Lidé jsou ve svých pracovních kolejích, nezřídka se doma míjejí. I když hlavním důvodem rozvodů je stále nevěra či jiný partnerský vztah, hned za tímto důvodem figuruje absence komunikace či nedostatek pozornosti často pramenící z přepracovanosti a časové tísně.“
Společná péče jako výsledek soudního řízení o úpravu péče o děti
„V podstatě vše funguje jako před rozvodem, jen spolu rodina nežije v jednom bytě. Není upraven styk s dítětem, většinou ani výživné. Řada moderních soudců dnes tento model i prosazuje, pokud vidí vůli rodičů, která je v tomto případě potřeba opravdu velká. Podle statistik dnes společná péče představuje v případě rozvodu přibližně 10 procent soudních rozhodnutí.“
Celý rozhovor se socioložkou Janou Paloncyovou byl z Týdeníku Květy převzat a v plné verzi zveřejněn sesterským webovým portálem Kondice.