Výzkumná pracovnice RILSA Lucie Vidovićová v Katolickém týdeníku o ageismu a mezigeneračních vztazích
Socioložka Lucie Vidovićová komentářem navazuje na svou účast na konferenci „Rodinná politika a spolupráce generací jako projev občanské odpovědnosti“, která se konala v Senátu ČR 26. dubna 2022.
Výzkumná pracovnice RILSA Lucie Vidovićová se ve svém článku v aktuálním čísle Katolického týdeníku soustředí na dvě témata: věkovou diskriminaci (ageismus) a (ne)zaměstnanost juniorů a seniorů ve vzájemném vztahu.
Čtenáři se od L. Vidovićové dozvědí zajímavá fakta. Například zjištění americké epidemioložky a psycholožky Beccy Levy o tom, že se oběti věkové diskriminace dožívají až o 7,5 roku méně než lidé, kteří mají ke stárnutí kladný vztah.
Lucie Vidovićová polemizuje s tzv. mentalitou nedostatku: představou, že svět funguje podle „rovnice s nulovým výsledkem“: získá-li někdo něco, jiný úměrně tomu tratí. Pro oblast zaměstnanosti socioložka z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí upozorňuje na to, že státy s vysokou zaměstnaností seniorů mívají nízkou nezaměstnanost juniorů. Situaci seniorů přirovnává k seismografu citlivě registrujícímu společenské otřesy.
Link na facebookovou veřejnou skupinu „Stárnutí: Je věk jenom číslo?“ – platformu věnovanou tématům a otázkám lidského stárnutí (založila a spoluspravuje socioložka Lucie Vidovićová).