Média
Tiskové zprávy
Březnové workshopy RILSA o situaci nezletilých matek a nízkopříjmových rodin s dětmi
tisková zpráva Výzkumného institutu práce a sociálních věcí, v. v. i.
13. 3. 2025
V pondělí 24. března uspořádá Výzkumný institut práce a sociálních věcí (RILSA) v prostorách MPSV dva workshopy k palčivým tématům rodinné politiky. Zájemcům zejména z odborné a rozhodovací sféry i novinářům tak výzkumné oddělení RILSA Rodinná politika umožní načerpat na jednom místě a v jeden den aktuální odborná zjištění a kvalifikovaná doporučení k důležitým tématům české rodinné politiky.
Dopolední workshop Maminkou před 18. narozeninami přinese poznatky o životní a rodinné situaci velmi mladých matek a nabídne fakta a diskusi například o takových tématech, jako jsou demografický kontext reprodukčního chování nezletilých, okolnosti mateřství v nezletilém věku nebo zkušenosti s ústavní výchovou.
Socioložka a demografka Kamila Svobodová z RILSA upozorňuje na to, že děti, které mají nezletilou matku či otce nebo jsou samy nezletilou matkou, jsou podle Akčního plánu k naplnění Záruky pro děti na období 2022–2030 jednou ze skupin, které jsou v ČR v největší míře ohroženy či dokonce postiženy chudobou a sociálním vyloučením: „Nezletilé matky i jejich děti navíc často splňují i další kritéria, díky nimž spadají i do ostatních cílových skupin zmíněné záruky, mnohdy do několika zároveň. Přesto zatím není v ČR tato problematika odborně téměř vůbec zpracována“.
Další ze spoluautorek, Kristýna Janurová, přibližuje sociální profil nezletilých matek, které byly respondentkami daného výzkumu: „Často pocházely z nefunkčních rodin s nízkou vzdělanostní úrovní, velkou nezaměstnaností a ekonomickými problémy. Běžné byly i jejich zkušenosti s násilnými vztahy, závislostmi a se zanedbáváním výchovy v původní rodině. Jedním z důvodů časného mateřství těchto žen byla nízká informovanost o možnostech antikoncepce“.
Socioložka Jana Paloncyová, vedoucí výzkumného oddělení rodinné politiky v RILSA a hlavní řešitelka projektu Současná česká rodina a podpora jejích funkcí, k němuž patří obě témata prezentovaná na workshopech konaných 24. března, vybírá z doporučení, jak zlepšit sociální situaci velmi mladých matek: „zvýšit dostupnost cenově přijatelného bydlení, zejména typu sociálního bydlení ve vlastnictví obcí, a s využitím principu garantovaného bydlení bránit znevýhodnění mladých matek na trhu s nájemními byty“.
Odpolední workshop RILSA Nízkopříjmové rodiny s dětmi konaný rovněž v prostorách MPSV v pondělí 24. března seznámí účastníky jak s životními podmínkami nízkopříjmových rodin, tak s jejich možnostmi a schopnostmi naplňovat potřeby svých dětí. Půjde například o oblasti vzdělávání, volnočasových aktivit a sociálního zázemí.
Sylva Höhne, jedna ze spoluřešitelek projektu, uvádí k pojetí a vybraným zjištěním provedeného výzkumu následující: „Nízkopříjmové rodiny zde byly definovány jako rodiny pobírající přídavek na dítě. Horší příjmová situace těchto rodin se projevuje v obtížích při vycházení s příjmy i při tvorbě finančních rezerv. Nenadálý desetitisícový výdaj by z vlastních zdrojů zvládla uhradit pouze necelá pětina sólo rodičů a přes dvě pětiny rodin s oběma rodiči“.
Socioložka Naděžda Křečková Tůmová z RILSA představuje další z řady zkoumaných témat, a sice naplňování potřeb dětí: „Finančně pokrýt potřeby svých dětí subjektivně vůbec nezvládá každá desátá rodina s oběma rodiči a každý čtvrtý sólo rodič. Rodiče pociťují také nedostatek času pro své děti a rodinné aktivity. Podle většiny rodičů mají děti hodně kamarádů, necelá čtvrtina se ale domnívala, že jim takové sociální zázemí chybí“.
I z výzkumu zaměřeného na nízkopříjmové rodiny vyplynula řada doporučení pro rodinnou politiku. Hlavní řešitelka projektu Jana Paloncyová z nich vybrala následující: „Kromě finanční pomoci v podobě sociálních dávek je třeba podporovat programy, jež umožní dětem z nízkopříjmových rodin účast na volnočasových aktivitách či akcích školy s cílem eliminovat jejich sociální znevýhodnění. Pro zvýšení efektivity pomoci rodinám, které se ocitly v různých obtížných situacích, je nutné posilovat ve společnosti vědomí, že vyhledat odbornou pomoc není selhání či ostuda, ale je to normální“.
Termíny konání workshopů a linky k související odborné literatuře:
(místem obou je MPSV ČR – Na Poříčním právu 1, Praha 2 –, zasedací místnost „Klub“)
Workshop Maminkou před 18. narozeninami
Termín konání: 24. března 2025 od 10 hod. do 12 hod.
Forma: hybridní
Registrace účasti: zde (nejpozději do 20. března 2025)
Workshop Nízkopříjmové rodiny s dětmi
Termín konání: 24. března 2025 od 13 hod. do 15 hod.
Forma: hybridní
Registrace účasti: zde (nejpozději do 20. března 2025)
Zájemcům je již nyní volně k dispozici jak odborná monografie RILSA Nízkopříjmové rodiny s dětmi, tak s ní související policy brief Děti v rodinách s nízkými příjmy.
Kontaktní osoba pro oba workshopy: Mgr. Jana Paloncyová, Ph.D. (jana.paloncyova@rilsa.cz)
Kontakt pro média
PhDr. Petr Šafařík
E: petr.safarik@rilsa.cz
T: +420 777 529 070
Aktuality
Výroční zprávy
Grafické zdroje
Loga a logomarky RILSA pro digitální užití. ZIP balíček osahuje Logo, logo s vystředěným doplňkovým textem a logomark ve formátech jpg, png, pdf.
Link ke stažení obsahuje kompletní balíček log a logomarků (RGB / formáty: jpg, png, pdf).